Thursday 6.August 2020

Poslední aktualizace 2.03.2017 11:13

Agentura pro rozvoj Broumovska

pomáháme naplňovat Vizi Broumovska 2029

Jste zde: Kultura - Letní festival Za poklady Broumovska oslaví Rok české hudby desítkou koncertů
Chyba
  • JFolder::create: Could not create directory

Letní festival Za poklady Broumovska oslaví Rok české hudby desítkou koncertů

Běží devátý ročník letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Každou prázdninovou sobotu čeká milovníky hudby koncert špičkových českých interpretů klasické hudby. V unikátní atmosféře dietzenhoferovských barokních kostelů představí posluchačům díla českých i světových autorů Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, houslista Pavel Šporcl, harfenistka Kateřina Englichová nebo soubor staré hudby Cappella Mariana. Pro děti je opět připravena hudební dílna, tentokrát jako součást interaktivní výstavy Play Broumovsko.

Vstupné na všechny festivalové koncerty i na hudební dílnu je tradičně dobrovolné.
Výtěžek je určen na péči o kostely tzv. broumovské skupiny.

Oslava Roku české hudby
Devátý ročník festivalu Za poklady Broumovska oslaví Rok české hudby. “Festival uvede díla známých i méně hraných českých autorů, posluchači budou moci srovnat jejich díla s hudbou světových skladatelů. A nejen to, program nabídne unikátní retrospektivu české hudby. Na koncertech zazní postupně díla české hudby od období renesance až po současnost,” zve na festival jeho dramaturgyně Tereza Kramplová.

Festival zahájí Symfonický orchestr FOK
Úvodní koncert přinese jedinečný zážitek – pro festival netradiční koncert velkého symfonického tělesa. Kostel sv. Vojtěcha v Broumově rozezní v sobotu 28. června vice než pět desítek členů Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK. Pod taktovkou dirigenta Tomáše Braunera zazní Scherzo ze Symphonie D dur Jana Václava Hugo Voříška, Haydnova Symfonie č. 103 Es dur Hob. I:103 „ S vířením kotlů“ a Adagio Johanna Nepomuka Hummela v podání sólohobojistky SO FOK Liběny Séquardtové.

Tváří festivalu je Pavel Šporcl
Tváří devátého ročníku Za poklady Broumovska je člen festivalové čestné rady houslista Pavel Šporcl, který se na Broumovsko vrací koncertovat po šesti letech. Jeho koncert z roku 2008 přilákal 600 posluchačů. Letos mu bude patřit závěrčný koncert, který se koná v sobotu 30. srpna v kostele sv. Michaela ve Vernéřovicích. Houslový podvečer s podtitulem “Moje houslové legendy” nabídne program ze skladeb O. Ševčíka, J. Kubelíka, J. Kociana, F. Lauba, F. Ondříčka, E. Ysaye a A. Dvořáka.

Ve Vižňově zahraje “malý Mozart”
Také dalších osm sobotních hudebních podvečerů nabídne výjimečné hudební zážitky v podání skvělých českých komorních souborů a sólistů – soubor staré hudby Capella Mariana, České trio, Stamicovo kvarteto, Trio Martinů, harfenistka Kateřina Englichová nebo klavírista Karel Vrtiška. Návštěvníci festivalu se mohou těšit také na program s mluveným slovem v podání Ondřeje Kepky a zpěvem sopranistky Lucie Silkenové. Milovníci filmů Miloše Formana by si neměli nechat ujít červencový koncert v kostele sv. Anny ve Vižňově. Společně s violoncellistou Petrem Špačkem představí díla Johanna Sebastiana Bacha, Jana Křtitele Vaňhala či Giovanniho Battisty Sammartiniho klavírista Miroslav Sekera, představitel malého Mozarta z oskarového filmu slavného českého režiséra.

Hudební dílna na Play Broumovsko
Každý rok připravuje festivalový tým také program pro malé muzikanty a tak nemůže hudební dílna pro děti chybět ani letos, i když bude jiná než v předešlých letech. “Broumovsko až do března příštího roku hostí interaktivní výstavu Play Broumovsko, která je součástí úspěšného cyklu Orbis Pictus Play. Právě výstavní exponáty se stanou hudebními nástroji, které rozezníme pod vedením hudebníka a skladatele Lumíra Hrmy” říká Marcela Lilingová, ředitelka festivalu Za poklady Broumovska. Hudební dílna s podtitulem “Hudba je všude kolem nás, jen ji musíme umět slyšet” proběhne v sobotu 19. července od 10 hodin v prostoru výstavy Play Broumovsko v areálu společnosti VEBA Broumov. Vstupné je zdarma.

Dobrovolné vstupné pro kostely
Místní historie a architektura zasazená do nádherné krajiny ve spojení s klasickou hudbou v podání skvělých umělců vytvářejí jedinečnou atmosféru festivalu Za poklady Broumovska, za níž každé léto směřují více než tři tisíce lidí z blízkého okolí i ze vzdálených koutů České republiky či ze sousedního Polska. “Jsem rád, že i letos můžeme všem našim stálým i novým návštěvníkům nabídnout skvělý program při zachování dobrovolného vstupného. Poděkování za to patří všem našim partnerům i návštěvníkům festivalových koncertů, kteří přispívají dobrovolným vstupným na údržbu kostelů broumovské skupiny. I díky tomu se nám daří upozornit na často špatný stav těchto unikátních diezenthoferovských sakrálních památek,” říká Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska, organizátora festivalu.

Partneři festivalu
Hudebními partnery festivalu jsou mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro, Concertino Praga, Dolnoslezský hudební festival (Dolnośląski Festiwal Muzyczny) a Vzdělávací a kulturní centrum Broumov. Generálním partnerem je společnost MND, hlavním partnerem VEBA, textilní závody a.s., partnerem Raiffeisen Leasing.
Významnými partnery festivalu jsou Královéhradecký kraj, město Broumov, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Biskupství královéhradecké, Podnikatelský klub Broumovska, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko a Region Broumovsko.
Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas Hradec Králové, Týdeník Rozhlas, Mladá fronta DNES a Naše Broumovsko.
Festival se koná pod osobní záštitou kardinála Dominika Duky OP, arcibiskupa pražského, Petra Prokopa Sziostrzonka, převora břevnovského a broumovského a Lubomíra France, senátora a hejtmana Královéhradeckého kraje.
Nad festivalem převzala trvalou záštitu Rada Královéhradeckého kraje.
Organizátorem festivalu je Agentura pro rozvoj Broumovska.


Další informace a podrobný program naleznete na www.zapoklady.cz.
Pro více informací kontaktujte:
Markéta Hlavicová, Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , 603 28 36 26
mluvčí festivalu Za poklady Broumovska