Thursday 6.August 2020

Poslední aktualizace 2.03.2017 11:13

Agentura pro rozvoj Broumovska

pomáháme naplňovat Vizi Broumovska 2029

Jste zde: Kultura - Hudební festival Za poklady Broumovska 2011
Chyba
  • JFolder::create: Could not create directory

Hudební festival Za poklady Broumovska 2011

zpbZa šest let svého života se festival stal nedílnou součástí kulturního dění broumovského regionu, královéhradeckého kraje a našel si příznivce v celé České republice. Po deset letních sobot opět ožívaly kostely klasickou hudbou a otvíraly se od časného rána stovkám návštěvníků. Dramaturgie zvoleným programem ukázala Broumov jako místo, kde se umělci a umění rodí a které k umění inspiruje.

35 účinkujících zahrálo v základním programu 59 skladeb. Díky partnerství s Pražským jarem a Concertinem Praga jsme měli možnost slyšet vynikající mladé talenty, například houslisty bratry Michalovi, Bezděkovské rodáky a Janu Jarkovskou, jejíž rodina pochází z Vižňova.  Za všechny renomované účinkující zvučných jmen jmenujme harfenistku Kateřinu Englichovou, herce Jana Čenského, kytaristu Pavla Steidla či závěrečný Octopus Pragensis, který ve svém programu čerpá z hudebních podkladů nalezených v archivu broumovského kláštera.

Šestý ročník hudebního festivalu Za poklady Broumovska přivedl do deseti kostelů Broumovské barokní skupiny3030 návštěvníků, kteří na opravy kostelů přispěli částkou 142. 129,- Kč. Rekord vytvořený díky účasti pana Margity v loňském roce nebyl překonán, ale částka se mu velmi přiblížila.

I letos měl festival svůj doprovodný program – hudební dílnu. Clarinet Factory, jazzové uskupení nadchlo třicet dětských i dospělých účastníků. Za doprovodu basklarinetu Petra Valáška se v závěru dopoledne prošli budovou klášterního gymnázia a večer se většina z nich znovu setkala v Božanově na koncertě. Ukázalo, že spojení krásy barokních kostelů s jazzovou hudbou se nevylučuje, naopak, že se obé mohou vzájemně podpořit.

Několik „NEJ“  festivalu v roce 2011:

NEJvětší částkou přispěli posluchači v Ruprechticích – 19 534 Kč.

NEJvíce posluchačů přišlo na koncert do Ruprechtic – 400.

NEJzaplněnějším kostelem z hlediska kapacity byl Šonov.

NEJhranějším autorem ze 37 jmen v programu byl J. S. Bach.

NEJsilnější atmosféru dle stálých návštěvníků festivalu měl letos koncert jazzové formace Clarinet Factory v Božanově.

NEJvíce květinových darů dostala Jana Jarkovská, která byla ve Vižňově na své domácí půdě.

NEJpřekvapenějším účinkujícím byl Jan Čenský, který před předstvením nevěřil, že ruprechtický kostel bude zcela zaplněn. Byl.

Poslední koncert šestého festivalového ročníku skončil v sobotu 3. září, ale již další den začaly přípravy na ročník sedmý, na který Vás srdečně zveme.

Veškeré informace o festivalu naleznete na oficiálních stránkách www.zapoklady.broumovsko.cz .