Thursday 6.August 2020

Poslední aktualizace 2.03.2017 11:13

Agentura pro rozvoj Broumovska

pomáháme naplňovat Vizi Broumovska 2029

Jste zde: Kultura
Chyba
  • JFolder::create: Could not create directory

Výtěžek z benefičního koncertu Pavla Šporcla putuje na podporu festivalu Za poklady Broumovska

Vyprodaný sál Dřevník v Klášteře Broumov v neděli 1. května přivítal houslového virtuosa Pavla Šporcla, který zde svým benefičním koncertem symbolicky zahájil 11. ročník festivalu klasické hudby Za poklady Broumovska.

Festival bude oficiálně odstartován 2. července v 18 hodin zahajovacím koncertem v otovickém kostele sv. Barbory. Nedělní benefiční koncert Pavla Šporcla byl symbolickým zahájením festivalu a výtěžek z koncertu, více než 50 tisíc korun, poputuje právě na podporu 11. ročníku festivalu. Ten opět nabídne desítku letních podvečerních koncertů českých i zahraničních umělců v deseti kostelích tzv. broumovské skupiny kostelů.

"Pro mě je velikou ctí, že jsem opět součástí tohoto krásného festivalu a že mám dnes vlastně takový broumovský debut. Na festivalu jsem hrál několikrát, přímo v Broumově ale nikoliv. Moc jsem se na dnešní koncert těšil a jsem rád, že jsem vůbec dorazil, podmínky na silnicích nebyly úplně ideální. Jsem potěšen, že si společně můžeme užít tento krásný, jarní podvečer s překrásnou hudbou Johanna Sebastiana Bacha, jehož hudba je mému srdci možná i nejbližší," sdělil Pavel Šporcl publiku ve vyprodaném Dřevníku.

První ročník benefiční akce uspořádala Agentura pro rozvoj Broumovska. "Naším cílem je, aby se festival dále rozvíjel a dával prostor krásné hudbě v podání předních českých i zahraničních interpretů. Proto jsme letos ve snaze stabilizovat a zvýšit různorodost finančních zdrojů festivalu uspořádali tento benefiční koncert, jehož výtěžek je určen právě letnímu festivalu. A jsem také rád, že prvním interpretem tohoto, věřím, do budoucnosti tradičního koncertu, je Pavel Šporcl. Ten s festivalem sympatizuje již několik let. Symbolicky zasedá v jeho čestné radě a jeho dva festivalové koncerty se těšily nebývalému zájmu diváků. Jeho přízně si nesmírně vážíme a děkujeme," uvedl Jan Školník, ředitel Agentury pro rozvoj Broumovska, která festival pořádá.

Aktuální informace o festivalu najdete na webu www.zapoklady.cz nebo na facebookovém profilu festivalu. Festival letos podpořili partneři MND, VEBA, textilní závody a.s. a Raiffeisen Leasing, Královéhradecký kraj, Královéhradecká diecéze a místní farnosti, město Broumov, Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově, Podnikatelský klub Broumovska, Dobrovolný svazek obcí Broumovsko, Region Broumovsko, Státní fond kultury ČR a místní živnostníci a podnikatelé, kteří přebírají patronát nad koncerty ve svých obcích.

Broumovský klášter žil po celý rok bohatým kulturním programem

Multižánrové hudební večery českých i zahraničních umělců, výstavy současných výtvarníků a sochařů, koncerty klasické hudby v broumovských kostelích. To vše nabídl během loňského roku broumovský klášter svým návštěvníkům, díky grantu z Norských fondů.

Téměř pět tisíc návštěvníků se během roku 2015 zúčastnilo kulturních akcí pořádaných v rámci projektu Klášter Broumov – živé evropské centrum kultury a vzdělávání, podpořeného grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska.

Největší zájem zaznamenal hudební festival Za poklady Broumovska, který v červenci a srpnu nabídl deset koncertů klasické hudby v deseti broumovských kostelích. Sobotní podvečerní vystoupení si přišlo vyslechnout na 3700 posluchačů a na dobrovolném vstupném, které poputuje na péči o kostely, se vybralo rekordních 220 tisíc korun.

Svou početnou fanouškovskou základnu si rozšířil i hudební program ArtCafé, který na pravidelné středeční koncerty v klášterní Kreslírně přilákal během roku téměř tisíc lidí. Dvacet akcí ArtCafé představilo zahraniční umělce Femi Temowa, Árstídir nebo Mike Fletcher Trio, i české hudební skupiny jako Calm Season, Bardolino nebo 6NaChodníku.

Díky Norským fondům byla podpořena i loňská výstavní sezóna v klášterní Galerii Dům. Svá autorská díla zde od konce dubna do září představili umělci Monika Immrová, Michal Kindernay a Petr Dub. Novinkou byl projekt 3x2 pro klášter, díky němuž měli milovníci výtvarného umění možnost poznat šest autorů Site Specific instalací: Kryštofa Kaplana, Igora Korpaczewskeho, Pavla Mrkuse, Pavla Hoška, Jiřího Matějů a Martina Daška.

Nová hudebně-divadelní inscenace HRA-NIC-e nejen o historii broumovského regionu

26. srpna 2015, Broumovský klášter
začátek akce 19 h
Hudebně-divadelní inscenace HRA-NIC-e

Nová hudebně-divadelní inscenace HRA-NIC-e nejen o historii broumovského regionu.

Připravují přední čeští divadelní tvůrci: režisér Radovan Lipus, scenáristka Renata Putzlacher a scénograf Šimon Caban.


Premiéra: 26. srpna v 19 hodin, sál Dřevník, klášterní zahrada

1. repríza: 27. srpna v 19 hodin, sál Dřevník, klášterní zahrada

vstupné v předprodeji: 190 Kč / 150 Kč studenti

vstupné na místě: 240 Kč / 180 Kč studenti


předprodej: Café Dientzenhofer, Klášter Broumov - od úterý 21. července

Představení HRA-NIC-e, v němž kromě dobové hudby zazní také skladby Jiřího Pavlici a písně Karla Plíhala, bude vyprávět o nutnosti vlastního zakotvení a získání kořenů, o hranicích na mapách i v lidských srdcích. Bude také pokusem pohlédnout na události minulé s nostalgií i s humorem. Kromě profesionálních tvůrců se budou na představení podílet i místní amatérští herci.

Herecké obsazení: Zdeňek Trčálek, Kajetán Písařovic, Barbara Jarkovská Humel, Zbigniew Kalina, Jaromír Chmelař, Patrycja Sikora, Martina Longinová, Vojtěch Vodochodský, Zdeněk Zelený, Antonín Kohl, Klára Nentvichová, Kateřina Vejrostová, Věra Špryňarová, Tomáš Mrština, Matěj Pátek, Renata Klicperová.

Režie: Radovan Lipus - autor projektu Šumná města, působil v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě či ve Švandově divadle v Praze.
Scéna: Šimon Caban - architekt, režisér, scénograf. Spolu s bratrem Michalem Cabanem jsou autory scénické režie ceremoniálu Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.
Scénář: Renata Putzlacher - básnířka, překladatelka, scenáristka, dramaturgyně a brněnská polonistka.
Hudební aranžmá a nastudování: Kamil Remeš - hudebník, dirigent, badatel, učitel.
Kostýmy: Eva Kotková
Klavírní spolupráce: Pavel Čapek

Letní festival Za poklady Broumovska oslaví Rok české hudby desítkou koncertů

Běží devátý ročník letního hudebního festivalu Za poklady Broumovska. Každou prázdninovou sobotu čeká milovníky hudby koncert špičkových českých interpretů klasické hudby. V unikátní atmosféře dietzenhoferovských barokních kostelů představí posluchačům díla českých i světových autorů Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, houslista Pavel Šporcl, harfenistka Kateřina Englichová nebo soubor staré hudby Cappella Mariana. Pro děti je opět připravena hudební dílna, tentokrát jako součást interaktivní výstavy Play Broumovsko.

Vstupné na všechny festivalové koncerty i na hudební dílnu je tradičně dobrovolné.
Výtěžek je určen na péči o kostely tzv. broumovské skupiny.

Oslava Roku české hudby
Devátý ročník festivalu Za poklady Broumovska oslaví Rok české hudby. “Festival uvede díla známých i méně hraných českých autorů, posluchači budou moci srovnat jejich díla s hudbou světových skladatelů. A nejen to, program nabídne unikátní retrospektivu české hudby. Na koncertech zazní postupně díla české hudby od období renesance až po současnost,” zve na festival jeho dramaturgyně Tereza Kramplová.

Celý článek...

Vinum et cetera 2014

Veřejná ochutnávka nejlepších českých a moravských vín z kolekce Salonu vín České republiky Vinum et Cetera se na nádvoří benediktinského kláštera v Broumově koná již v sobotu 7. června od 13 hodin. Kromě vína nabídne ochutnávku různých delikates a samozřejmě muziku. Tentokrát to bude cimbálovka a irská muzika v podání polské kapely.

Vinum et Cetera znamená v doslovném překladu z latiny "víno a to ostatní". Expozice vín pro degustaci představí jako každoročně padesát vzorků vybraných pro tuto příležitost hlavním someliérem Salónu vín České republiky Markem Babiszem. Celá kolekce Salónu vín pak představuje sto nejlepších vín vyhodnocených každý rok. Ty je možné veřejně ochutnat v sídle soutěže na zámku ve Valticích a právě v Broumově na Vinum et Cetera.

Celý článek...

Strana 1 z 4